V předchozím článku jsem popisoval svoje zkušenosti s instalací termostatu a v dnešním článku popíšu své zkušenosti s novým Netatmo termostatem a automatickými hlavicemi po hlavní topné sezóně.

Hned na úvod musím napsat, že jsem s Netatmo termostatem opravdu spokojený, oproti původnímu termostatu mi chytré topení od Netnama přineslo očekávaný komfort. Záhy však bylo jasné, že budu muset investovat další nemalou částku do chytrých hlavic, aby celé řešení od Netatma splnilo mé nemalé očekávaní.

Potřebuji hlavice od Netatma?

Tuto otázku jsem si kladl již při nákupu termostatu. Původně jsem se domníval, že hlavice nepotřebuji a že se jedná jenom o zbytečný technologický výstřelek, který pohodlně nahradí „hloupé“ termostatické hlavice s nastavenou teplotou. Opak je ale pravdou. Až s nasazením chytrých hlavic začalo chytré topení dávat smysl. Vysvětlím proč.

Kotel, který máme v bytě instalován developerem je, jak by se dalo čekat, ten s nejnižším možným výkonem k velikost samotného bytu (možná by pomohl větší zásobník na teplou vodu), to samé platí o topných tělesech. Při použití termostatu jenom v obývacím pokoji jsem narážel na problém, že sice obývací pokoj byl příjemně vytopen, ale v dětském pokoji v patře byla pořád zima. Za dobu, než se vytopila místnost s termostatem se nestihl vytopit dětský pokoj. Částečným řešením bylo neustále manuální přenastavování termostatických hlavic v jednotlivých místnostech.

Problém nakonec vyřešilo snížení průtoku topením pomocí klíče pro nastavení ventilů. Standardně je ventilů průtok nastaven na stupeň 6, ne jinak to bylo i na ventilech v obývacím pokoji. Po troše laborování a zkoušení se ukázalo jako nejlepší nastavení snížit průtok na 4. Snížení průtoku vyřešilo problém pomalého ohřevu pokojů v patře jenom z části. Nijak to neřeší situace, kdy si třeba chcete zatopit jenom v pracovně, nebo před příchodem dětí ze školy začít nejdříve vytápět obývací pokoj a později odpoledne dětský pokoj atd.

Klíč pro nastavení ventilů
Klíč pro nastavení ventilů

Tento problém se vyřešil až s nákupem chytrých hlavic. Výkon topení je díky chytrým hlavicím směrován do místností, kde je zrovna nejvíc potřeba. Tzn. když je dosažena teplota v jedné místnosti, hlavice se automaticky uzavřou a v místnosti, kde nebyla teplota ještě dosažena se naopak hlavice otevřou. Pozor, tento mód není defaultně v Netatmo aplikaci nastaven, defaultní mód je tzv. Eko mód, kdy se sepnutí kotle řídí jenom dle nastavení na termostatu. Je potřeba zvolit tzv. Komfortní mód, kdy se kotel řídí dle teplot v jednotlivých místnostech.

Nastavení Operating Mode
Nastavení Operating Mode

Při nastavování komfortního módu vás aplikace logicky upozorní, že tento mód je méně ekonomický, úsporný.

Oplatí se pořídit si hlavice od Netatma?

Těžká otázka s ohledem na cenu jedné hlavice. Co se týče spotřeby, mohu srovnávat pouze dle poslední topní sezóny a přeplatku za plyn, který mi před časem dorazil. Odpověď na tuto otázku záleží hodně na tom, co chcete chytrým topením vyřešit.

Jestli budete řešit pouze náklady, je odpověď pouze čistá matematika:

  • Roční náklady na vytápění: 19 000,-
  • Náklady na pořízení pěti hlavic a termostatu: 5 x 1900 + 4300 = 13 800,-
  • Deklarovaná marketingová úspora 37% – 6600,-
  • Reálná roční úspora: 5570,- = cca 29%
  • Návratnost investice: 2 roky a 6 měsíců.

Oplatí se tedy ekonomicky pořídit si chytré topení? Myslím že oplatí, za předpokladu, že se náklady na energie v příštích 3 letech výrazně nesníží (nepravděpodobné). Na druhou stranu, jenom přechod k jinému dodavateli mi ušetří 16% a není vůbec jisté, že všechny komponenty budou bezchybně pracovat i po 3 letech, kdy konečně začnou přinášet úspory. Odpověď na tuto otázku tedy není tak jednoznačná, jak jsem z počátku očekával.

Oplatí se hlavice z pohledu komfortu, které chytré topení přináší? Rozhodně ano. Dle denního režimu si nastavíte teploty pro jednotlivé místnosti, tak že máte vždy příjemně vytopenou místnost, ve které budete v daný den, hodinu trávit většinu svého času. Instalace chytrého topení u mě znamenalo výraznou změnu v komfortu vytápění.

Jedná se o chytré vytápění se vším všudy. Termostat se postupně naučí jak pracuje vaše topní soustava. Proto se např. kotel sepne dříve, než máte v plánu nastaveno, aby např. v 6 hod ráno, kdy čekáte v místnosti příjemné teplo, byla místnost již vytopená a s cílovou teplotou. Tohle je pro mě výrazná změna oproti původnímu systému s kapalinovými hlavicemi a „hloupým“ termostatem v jedné místnosti.

Zkušenosti

Abych jenom celé řešení nechválil, řešení od Netatma má jeden velký a nepříjemný problém. Tím je dosah vysílače jednotlivých hlavic. Nevím, jaké mají zkušenosti jiní majitelé hlavic, ale u jedné z hlavic mi pravidelně vypadává spojení, a to není vzdušnou čarou ani 20m od relay modulu. Jedná se o největší a docela zásadní nedostatek, kdyby někdo chtěl toto řešení použít ve větším bytě, domě. Vůbec si už nedokážu představit, jak by fungovala komunikace hlavic s relay modulem např. někde ve sklepě. Problémem bude nejspíš zvolená bezdrátová technologie Bluetooth LT. ZigBee čidla, které doma používám nemají ani při velmi malých rozměrech antény problém s pokrytím celé domácnosti.

Problém s dosahem je to o to nepříjemnější, že když relay modul nemá spojení s některou z hlavic v místnosti, není možné provést manuální nastavení teploty pro danou místnost. Dá se to obejít tím, že si dočasně nastavíte jinou teplotu pro konkrétní teplotní profil.

Změna přednastavených teplot
Změna přednastavených teplot

Hlavice při otevírání vydávají slabý zvuk, osobně si toho všimnu pouze v noci, když je ticho. Samotné otevření, nebo zavření hlavice ale trvá velmi krátce, cca 2 – 3s. Někomu ale může tento zvuk vadit např. v ložnici.

Teplotu je možné tak jako na termostatu nastavovat ručně i na jednotlivých hlavicích. Tuto možnost ale moc nevyužívám.

Netatmo má opravdu výborné webové rozhraní a většinu nastavení provádím přes webové rozhraní, a nikoliv v aplikaci.

Nastavení teplot pro jednotlivé místnosti chce čas a zabere pár týdnů zkoušení a laborování. Taky záleží na vašem denním režimu, jestli prakticky vždy přes den trávíte mimo domov, je nastavení v celku jednoduché. Problém ale nastává v okamžiku, kdy různí členové přicházejí a odcházejí z domova v různých časech.

Díky velmi dobrému veřejnému API a integraci např. do IFTTT můžete topení ovládat např. když někdo v místnosti otevře okno, odejde z domova (pozice mobilu) atd. Možnosti jsou omezené pouze vaší vlastní fantazií :).

Instalace termostatické hlavice

Na závěr jenom pár postřehu z instalace termostatických hlavic. Instalace termostatických hlavic od Netatmo je celkem jednoduchá a je možné ji provést i za plného provozu topného systému. Počítejte ale s tím, že instalace není tak jednoduchá a přímočará, jak by se dle instruktážního videa mohlo zdát.

S hlavicemi se dodávají i distanční, instalační adaptéry. Pomocí dodávané plastové šablony (oranžová plastová kartička se zoubky na okrajích) si můžete změřit rozteč závitu a průměr a zvolit správný adaptér. I se šablonou ale budete chvíli hledat, který adaptér sedí na vašem topení nejlíp, naštěstí to budete dělat pouze u první hlavice.

Potřebný plastový adaptér pak stačí našroubovat na závit. Možná budete muset použít prodlužovací vložku pro ovládání ventilu, to ale zjistíte až po zprovoznění hlavice. Já jí naštěstí použít nemusel. V instruktážním videu je vše prováděno ručně bez nářadí. Přiznám se, že já musel na dotažení použít siko kleště, tak s tím radši před instalací počítejte. Jestli po nasazení na topení chcete mít display nahoře, při dotahování se nevyhnete protočení mechanizmu v hlavici (předpokládám s plastovými převody), tak dotahujte hlavici opatrně.

Ventil
Vložení baterií
Spárování s relay modulem
Obsah balení

Spárování samotné hlavice je jednoduché a opět se provádí pomocí mobilní aplikace po vložení baterií do hlavice. Spárování by se mělo provádět před instalací hlavice na topení, já to u poloviny hlavic dělal obráceně, nejdříve jsem hlavici namontoval na topení a pak do ní vložil baterie. Tak jako u termostatu, může spárování zabrat desítky vteřin a u dvou hlavic jsem musel spárování více krát zopakovat. Hlavice následně přiřadíte k jednotlivým místnostem a je hotovo.

Spárování z relay modulem
Spárování z relay modulem