20 Comments

 1. Jiří Polouček

  Dobrý den pane Večeřa.
  Váš článek o Netatmo (9.10.18) je to co jsem potřeboval jako jiskřičku, že se mi to nakonec povede. Zakoupil jsem a na chalupě v Železném Brodě jsem se snažil. Mechanická montáž je hračka, ale nainstalovat aplikaci do počítače a nebo do mobilu je pro mne velká překážka. Několik pokusů, ale marně.
  Máte pro mne tu správnou radu?

  Děkuji!

  • tvecera

   Omlouvám se za opožděnou reakci. Osobně jsem měl taky problém se spárováním. Rozhodně spárování neprobíhá tak jednoduše, jak na stránkách uvádějí. Pomohlo mi vytáhnout baterky z hlavice a odstranit její párování v aplikaci a celý proces zopakovat. Taky mě napadá, jestli není hlavice moc daleko od relay modulu. Nevím, jaký protokol, frekvenci Netatmo využívá, ale dosah stanice není moc velký. U mě například pořád vypadává komunikace s nejvzdálenější hlavicí. Rozhodně to není řešení pro velké objekty a už vůbec si nedokážu představit, jak by komunikace fungovala, kdyby relay modul byl někde ve sklepě, vzdálené místnosti. Jinak po měsíci používání si nemám na co stěžovat 🙂 a hlavice i termostat fungují opravdu dobře.

 2. Pavel

  Dobrý den,
  prosím Vás o radu, zakoupil jsem dva tyto termostaty ( mám v RD dva plynové kotle.) Instalace prvního termostatu šla jako po másle a vše funguje jak má. Při instalaci druhého termostatu se mi nedaří přihlásit do domácí sítě a stále mi to píše: Vyskytla se neočekávaná chyba. (důvod žádnej) Neuměl by jste prosím poradit?
  Přeedem děkuji
  S pozdravem
  Pavel Marek

 3. Radek Musil

  Dobrý den,

  Z Vašeho článku mi není úplně jasné, jak jste nakonec vyřešil připojení termostatu. Jedná se tedy o ovládání ON/OFF? Pokud ano, tak jedinou výhodu vidím v možnosti vzdáleného ovládaní a skrz aplikaci a možnost připojení k nějakému HomeKitu, ale o efektivní regulaci se prostě nejedná. Existují převodníky pro kotle Vaillant např. AWB eBUS-OT Converter OpenTherm, které stojí okolo 50€, s tímto převodníkem by šlo o opravdovou smart regulaci a úsporu.

  • tvecera

   Popis zapojení je v odkazovaném PDF, jedná se o zapojení do svorky č. 3 a 4 (někde se uvádí, že je to pouze spínací termostat, někde, že se jedná o proudovou smyčku). Máte pravdu, Netatmo termostat není jediné řešení, které je možné zvolit a určitě ani není nejefektivnější co se týče regulace. Já zvolil toto řešení pro jeho jednoduchost a velmi jednoduché zapojení do systému chytré domácnosti, včetně napojení např. na Alexu od Amazonu. Jestli máte nějaké zkušenosti s uvedeným převodníkem na OpenTherm protokol (chvíli jsem o něm uvažoval taky), budu rád za zkušenosti.

   Co se týče úspory, po topné sezóně již mám reálné výsledky – píšu o nich v pozdějším článku https://tomasvecera.cz/zkusenosti-s-netatmo-termostatem-a-hlavicemi/. Možná se nejedná o efektivní regulaci, ale termostat společně s elektronickými hlavicemi splnil přesně to, co jsem od něj očekával.

 4. Dotaz

  Dobrý den,
  nedaří se mi spárovat aplikaci v telefonu s termostatem Netatmo. Termostat svítí bílé a v aplikaci mi to vyhledává relé a nenajde.
  Děkuji za radu

  • tvecera

   Dobrý den, já měl se spárováním taky drobné problémy. Pomohlo až opakované restartování relay modulu, vypnout aplikaci a nastartovat celý proces znovu. Problémy se spárováním jsem měl ale spíše u termostatických hlavic, které se začali hned aktualizovat :).

 5. Dobrý den, uvažuji o instalaci Netatmo termostatu a hlavic na Vaillant kotel pro lepší řešení vytápění bytu. Potěšilo mě, že někdo již řešil stejný problém – přehrátý obývák a nevyhřáté ložnice / dětské pokoje.

  Problém je, že kotel mi řeší i teplou vodu (zásobník), tedy nemůžu odpojit současný termostat od Vaillantu. Z diskuzí u Vašeho dalšího článku je mi jasné, že nejsem jediný, kdo tohle řeší.

  Zarazilo mě, že píšete, že „že eBus rozhraní má vždy přednost“. Myslím, že je to lehce nepřesné. Pokud jsem správně pochopil dokumentaci, tak pokud zapojíte zároveň Netatmo a zároveň necháte původní termostat, můžete nastavit původní v režimu „always on“, tedy nastavit tam třeba teplotu 27 stupňů – kotel se tedy přes eBus vypne jen v extrémním případě a přes Netatmo můžete nastavit nějaký normální režim vytápění.

  Dohledal jsem k tomu článek, který moji domněnku potvrzuje: http://blog.urbansedlar.com/archives/49512
  (můžete rovnou přejít k obrázku a vysvětlení zapojení přes porty 3, 4, které jsou od výroby propojené).

  Je ale možné, že je tam nějaký problém, který nevidím. Pokud na to máte nějaký názor, budu rád, když se podělíte. Já každopádně budu pokračovat v pátrání a v případě úspěchu se rád podělím.

  • tvecera

   Dobrý den, to co píšete s nastavením původního termostatu na 27 stupňů dává smysl a mohlo by to fungovat. Díky za odkaz na hezký článek, z něho vyplívá, že by mělo jít použít i původní termostat za předpokladu, že k sepnutí kotle dochází pouze když na obou vstupech bude ON. Jak se píše v článku, jedná se o logický operátor AND mezi oběma vstupy. To, že tyto dva vstupy takto fungují jsem při svém původním bádání v dokumentaci nenašel. Našel jsem tam však uvedenou informaci o prioritě eBus rozhraní. Nicméně, tvrzení z článku podporuje původní propojka, která zajišťovala permanentní ON na vstupu z pokojového termostatu.
   Já mohu na původním termostatu ovládat pouze zapnutí a vypnutí tzv. předehřevu vody, a to samé nastavení mohu provést i přímo na kotli.

   • netatmo + ebus

    Dobry den panove,
    varianta 2 termostatu tzn. Netatmo + nejaky ekviterm pres e-bus by me take zajimala. Netatmo funguje dobre, ale regulovat teplotu otopne vody s nim nelze. Zkouseli jste to tedy zapojit oboje?

    • 2 regulátory pro jeden kotel

     Já jsem hledal různé diskuse techniků topných technologií a dospěl jsem k tomu, že výrobce neuvolnil dostatek informací popisujících řízení kotlů přes ebus. Právě jsem musel vyměnit 15 let starý kotel Protherm (otopná i užitková voda), který jsem řídil termostatem Nest (wifi + app), kotel měl vyvedené kontakty pro ON/OFF. Kotel ekvitermní s drátově připojeným čidlem venkovní teploty. K novému kotli Protherm (již s ebus) výrobce nabízí pouze jediný ekvitermní regulátor s wifi MiGO bez napojení na Alexa a spol. a namísto reálné venkovní teploty to bere odhad teploty z internetu. Zatím kotel řídím stávajícím termostatem Nest, ovšem užitková voda se ohřívá stále (Nest neumí ebus) a otopná dle ekvitermní křivky pevně nastavené na kotli. Zatím jsem nenašel jedinou (byť neoficiální) možnost řídit přes ebus ekvitermu, teplotu užitkové vody, atp. a využít tak všech možností kotle. Jediná varianta je jednoduchoučká regulace Protherm MiGO (wifi, ale neumožní vám nastavit téměř nic kromě programu topení) nebo naprosto nejdražší řešení Vaillant sensoCOMFORT VRC 720f + wifi modul VR920 (celkem za 18 tis.!). Obě varianty ignorují propojení na chytrou domácnost.

     Jinak řešení se dvěma regulátory je asi proti všem regulačním zásadám, i když jeden je v podstatě pořád ON. Bohužel nic jiného mě také nenapadá. Leda si zaplatit programátora, který napíše celou appku umožňující řídit kompletně kotel přes ebus a ještě k tomu vyrobit vlastní termostat typu Netatmo nebo Nest, přičemž design Nest na koleně fakt neuděláte. Výrobci Vaillant-Protherm se do toho očividně nechce.

  • Tom

   To vypadá zajímavě. Nepodařilo se mi zjistit, jestli je VR33 kompatibilní s modelem Turbotec. A zajímavá věc je, že v Nizozemí je povinný standard opentherm, takže modul vr33 je od Vaillantu je určen pouze pro tento trh.

    • ViktorK

     Tak potvrdím za vás, VR33 plně funguje s kotlem TurboTec a Nest thermostatem přes opentherm. Stačí zapojit X32 kabel na opentherm modulu do x31 slotu. Odpojit ebus termostat (pokud nějaký byl) a využít jeho vodiče na napájení Nest thermostatu. Dále je potřeba připojit do OT modulu vodiče z Nest heat linku (OT1 OT2) na pořadí vodičů nezáleží. Poté si termostat rozumí s kotlem a reguluje si jej digitálně přes opentherm. 🙂

 6. Tatinek2

  Dobrý den. Chápu to dobře, že když v jedné mistnosti klesne teplota na hlavici, kotel se pustí, aby dotopil tuto místnost, nebo musí kotel pustit termostat který je umístěný v jiné místnosti?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *