10 komentářů

 1. Jiří Polouček

  Dobrý den pane Večeřa.
  Váš článek o Netatmo (9.10.18) je to co jsem potřeboval jako jiskřičku, že se mi to nakonec povede. Zakoupil jsem a na chalupě v Železném Brodě jsem se snažil. Mechanická montáž je hračka, ale nainstalovat aplikaci do počítače a nebo do mobilu je pro mne velká překážka. Několik pokusů, ale marně.
  Máte pro mne tu správnou radu?

  Děkuji!

  • tvecera

   Omlouvám se za opožděnou reakci. Osobně jsem měl taky problém se spárováním. Rozhodně spárování neprobíhá tak jednoduše, jak na stránkách uvádějí. Pomohlo mi vytáhnout baterky z hlavice a odstranit její párování v aplikaci a celý proces zopakovat. Taky mě napadá, jestli není hlavice moc daleko od relay modulu. Nevím, jaký protokol, frekvenci Netatmo využívá, ale dosah stanice není moc velký. U mě například pořád vypadává komunikace s nejvzdálenější hlavicí. Rozhodně to není řešení pro velké objekty a už vůbec si nedokážu představit, jak by komunikace fungovala, kdyby relay modul byl někde ve sklepě, vzdálené místnosti. Jinak po měsíci používání si nemám na co stěžovat 🙂 a hlavice i termostat fungují opravdu dobře.

 2. Pavel

  Dobrý den,
  prosím Vás o radu, zakoupil jsem dva tyto termostaty ( mám v RD dva plynové kotle.) Instalace prvního termostatu šla jako po másle a vše funguje jak má. Při instalaci druhého termostatu se mi nedaří přihlásit do domácí sítě a stále mi to píše: Vyskytla se neočekávaná chyba. (důvod žádnej) Neuměl by jste prosím poradit?
  Přeedem děkuji
  S pozdravem
  Pavel Marek

 3. Radek Musil

  Dobrý den,

  Z Vašeho článku mi není úplně jasné, jak jste nakonec vyřešil připojení termostatu. Jedná se tedy o ovládání ON/OFF? Pokud ano, tak jedinou výhodu vidím v možnosti vzdáleného ovládaní a skrz aplikaci a možnost připojení k nějakému HomeKitu, ale o efektivní regulaci se prostě nejedná. Existují převodníky pro kotle Vaillant např. AWB eBUS-OT Converter OpenTherm, které stojí okolo 50€, s tímto převodníkem by šlo o opravdovou smart regulaci a úsporu.

  • tvecera

   Popis zapojení je v odkazovaném PDF, jedná se o zapojení do svorky č. 3 a 4 (někde se uvádí, že je to pouze spínací termostat, někde, že se jedná o proudovou smyčku). Máte pravdu, Netatmo termostat není jediné řešení, které je možné zvolit a určitě ani není nejefektivnější co se týče regulace. Já zvolil toto řešení pro jeho jednoduchost a velmi jednoduché zapojení do systému chytré domácnosti, včetně napojení např. na Alexu od Amazonu. Jestli máte nějaké zkušenosti s uvedeným převodníkem na OpenTherm protokol (chvíli jsem o něm uvažoval taky), budu rád za zkušenosti.

   Co se týče úspory, po topné sezóně již mám reálné výsledky – píšu o nich v pozdějším článku https://tomasvecera.cz/zkusenosti-s-netatmo-termostatem-a-hlavicemi/. Možná se nejedná o efektivní regulaci, ale termostat společně s elektronickými hlavicemi splnil přesně to, co jsem od něj očekával.

 4. Dotaz

  Dobrý den,
  nedaří se mi spárovat aplikaci v telefonu s termostatem Netatmo. Termostat svítí bílé a v aplikaci mi to vyhledává relé a nenajde.
  Děkuji za radu

  • tvecera

   Dobrý den, já měl se spárováním taky drobné problémy. Pomohlo až opakované restartování relay modulu, vypnout aplikaci a nastartovat celý proces znovu. Problémy se spárováním jsem měl ale spíše u termostatických hlavic, které se začali hned aktualizovat :).

 5. Dobrý den, uvažuji o instalaci Netatmo termostatu a hlavic na Vaillant kotel pro lepší řešení vytápění bytu. Potěšilo mě, že někdo již řešil stejný problém – přehrátý obývák a nevyhřáté ložnice / dětské pokoje.

  Problém je, že kotel mi řeší i teplou vodu (zásobník), tedy nemůžu odpojit současný termostat od Vaillantu. Z diskuzí u Vašeho dalšího článku je mi jasné, že nejsem jediný, kdo tohle řeší.

  Zarazilo mě, že píšete, že „že eBus rozhraní má vždy přednost“. Myslím, že je to lehce nepřesné. Pokud jsem správně pochopil dokumentaci, tak pokud zapojíte zároveň Netatmo a zároveň necháte původní termostat, můžete nastavit původní v režimu „always on“, tedy nastavit tam třeba teplotu 27 stupňů – kotel se tedy přes eBus vypne jen v extrémním případě a přes Netatmo můžete nastavit nějaký normální režim vytápění.

  Dohledal jsem k tomu článek, který moji domněnku potvrzuje: http://blog.urbansedlar.com/archives/49512
  (můžete rovnou přejít k obrázku a vysvětlení zapojení přes porty 3, 4, které jsou od výroby propojené).

  Je ale možné, že je tam nějaký problém, který nevidím. Pokud na to máte nějaký názor, budu rád, když se podělíte. Já každopádně budu pokračovat v pátrání a v případě úspěchu se rád podělím.

  • tvecera

   Dobrý den, to co píšete s nastavením původního termostatu na 27 stupňů dává smysl a mohlo by to fungovat. Díky za odkaz na hezký článek, z něho vyplívá, že by mělo jít použít i původní termostat za předpokladu, že k sepnutí kotle dochází pouze když na obou vstupech bude ON. Jak se píše v článku, jedná se o logický operátor AND mezi oběma vstupy. To, že tyto dva vstupy takto fungují jsem při svém původním bádání v dokumentaci nenašel. Našel jsem tam však uvedenou informaci o prioritě eBus rozhraní. Nicméně, tvrzení z článku podporuje původní propojka, která zajišťovala permanentní ON na vstupu z pokojového termostatu.
   Já mohu na původním termostatu ovládat pouze zapnutí a vypnutí tzv. předehřevu vody, a to samé nastavení mohu provést i přímo na kotli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *