Už je to pár let, co čtu a poslouchám ze všech stran, jak prospěšná a fajn je práce vestoje. Dokonce někdo uvádí, že při práci na počítači vestoje přemýšlí jinak, než když sedí. Je pravda, že při řešení zapeklitých problémů mi pomáhá se projít, a tak na tom může něco být. Rozhodl jsem se tedy práci na počítači vestoje seriózně vyzkoušet. První pokusy jsem provedl už v minulém roce. Bohužel jsem zkoušel pouze různé kartonové podložky, krabice. Toto řešení se ale ukázalo jako velmi nestabilní a pracovat vestoje jsem vydržel max. 15min.

Důvodem, proč jsem si zatím nepořídil polohovací stůl je především moje obava, že mě nakonec práce vestoje neosloví a investice do polohovacího stolu budou vyhozené peníze. Proto jsem se vybral cestou výroby jednoduchého stolečku pod klávesnici a monitor.

Tady je výsledek

LACK Standing Desk
LACK Standing Desk

Výroba stolku, DIY

Podložka z LACK stolku není můj nápad, inspiroval jsem se mnoha návody na internetu. Stačí do vyhledávače vložit spojení: LACK Standing Desk. Cena celého řešení se nakonec vešla do cca 400 Kč. Toto řešení rozhodně nemůže konkurovat polohovatelným stolům a ani jsem se o to nesnažil. Taky to není žádný super designový krasavec a případná změna pozice znamená odložení stolku. Počítám s tím, že se jedná o dočasné řešení, než si práci vestoje trochu zažiju, odzkouším. Pak jej využiju jako poličku pod tiskárnu :).

LACK Standing Desk
LACK Standing Desk

Klasický LACK stolek je hodně hluboký. Hloubka 55 cm je zbytečně velká a zabere tak celou hloubku stolu. Pro poličku s klávesnicí počítejte min. 75 cm na šířku, ať se vám na ní pohodlně vejde klávesnice s myší. Co se týče hloubky, ideálně víc než 19 cm. Já sehnal pouze polici s hlubokou 19 cm a je to na hraně a to doslova. Část dlaně a ruky mi pak při psaní občas končí přesně na hraně poličky. Takže benefity práce vestoje jsem prozatím vyměnil za karpální tunel :).

Na výrobu budete potřebovat:

Jak začít

Se stáním u PC začněte radši pozvolna, vždy např. na 10–15 min po 1 hod sezení. Jako ke všemu, je potřeba přistupovat i k práci vestoje s rozumem a mírou. Někomu možná vyhovuje, a i zdravotně pomáhá stát 4 a více hodin, u většiny lidí to bude spíš naopak. Pracovníci ve výrobě, kteří stojí na jednom místě 8 – 12hod by o blahodárných účincích takového stání mohli asi dlouho vyprávět. Obecně se doporučuje nepřekračovat poměr 1:1. Tzn. 30 min stání 30 min sezení. Při stání je taky potřeba pravidelně měnit polohu a nestát pořád na jednom místě. Je potřeba si uvědomit, že to není ani tak o stání, ale o tom, že je zdravotně výhodné, měnit pravidelně pozici a nesedět, nestát 8hod na jednom místě.

V jednom článku jsem se dokonce dočetl, že při stání jsou lidi rychleji hladoví a mají větší žízeň, protože stání je energeticky náročnější než sezení. Musím říct, že zrovna v tomhle moc velký rozdíl nevidím :).

Boty

Chce to pohodlné boty. Ač se může zdát přirozené, stát naboso, tak po několika dnech občasného stání na tvrdé vinylové podlaze mě pěkně rozbolelo jedno chodidlo. A to rozhodně nestojím u PC jako solný sloup. Proto to chce pohodlné boty.

Co dál, zkušenosti

  • Je potřeba si na to zvyknout. Přiznám se, že po 15 letech posedávání u PC mě stání zatím více rozptyluje, a to především při psaní (programování). Taky jsem si musel zvyknout na větší pohyb při psaní na klávesnici.
  • Moc se o tom nepíše, ale mě ze začátku bolela záda a nohy, a to jsem to se stáním u PC moc nepřeháněl. I když se snažím měnit pozice, přeci jen člověk se pohybuje měně než při chůzi.
  • Pro mě bylo docela zajímavým zjištěním, nakolik dokáže být pozadí za monitorem při stání rušivé. V sedě jsem si toho, co je na zdi za monitorem nikdy moc nevšímal, ale např. stání při zdi kde je popsaný white board mě hodně rozptyluje. Už chápu, proč má někdo za, nad monitorem, u kterého stojí zajímavý obraz, plakát. Asi budu muset zohlednit při do zařizování pracovny :).

U zákazníků si občas pod notebook podkládám kartonovou krabici. Bohužel řešení od Oristand již není k dispozici. Toto budu muset brzo vyřešit, zatím pracuji více u zákazníků než u sebe doma. Rozhoduji se mezi:

MonKey Desk - €45,90
MonKey Desk – €45,90

MonKey Deskhttps://en.roominabox.de/products/stehschreibtisch-monkeydesk – Zajímavé, ale docela drahé, má asi nejblíže k Oristandu.

Levit8 - €27.95
Levit8 – €27.95

Levit8https://www.allocacocshop.com/collections/all/products/levit8?variant=42888624393 – Zatím můj favorit díky tomu, že se dá velmi jednoduše přenášet. Bohužel je to jenom podložka pod notebook, bez možnosti použít externí klávesnici.

Levit8 - €27.95
Levit8 – €27.95

Sparkhttps://shop.ergodriven.com/collections/all/products/spark – Vypadá zajímavě, s dopravou do EU se asi prodraží. Taky je potřeba počítat s horší mobilitou.

Uvidím jaké budou moje zkušenosti po roce, zatím je to spíše jenom zajímavá změna, zkušenost.