Dva roky vlastním Xiaomi Redmi Note 4. S telefonem jsem velmi spokojený, jediné, co mi chybí je NFC a bezdrátové nabíjení. Telefon nosím bez obalu a ochranné fólie, a i tak přežil několik pádů. Časem jsem si zvyknul i na MIUI (výborné je např. Second space). Jak telefon stárne, tak se malinko zhoršuje baterka a při intenzivním využívání musím večer nebo druhý den ráno telefon nabíjet. Rozhodl jsem se tedy zbavit některých předinstalovaných aplikací, které jsou do telefonu nainstalované od výrobce a není možné je odinstalovat standardní cestou v telefonu.

Postup je velmi jednoduchý, není k němu potřeba ani odemčený bootloader, ani root telefonu. V telefonu nejdříve musíte povolit tzv. USB debugging. To provedete přes nastavení Settings – System & Device – Additional settings – Developer options – USB debugging. Jestli nemáte v telefonu aktivované Developer options, stačí v menu About phone 7x poklepat na MIUI version. Po skončení pak doporučuji z bezpečnostních důvodů USB debugging zase vypnout.

Additional settings
Additional settings
Developer options
Developer options
USB debugging
USB debugging

Odinstalovat aplikace můžete pomocí:

Xiaomi ADB/Fastboot Tools

Výhodou použití tohoto prográmku je, že není nutné mít nainstalované Android Platform Tools (adb). Program v seznamu aplikací pro odinstalaci zobrazuje pouze aplikace, které je možné bezpečně z MIUI odinstalovat (alespoň dle vyjádření vývojářů aplikace). Aplikace je napsaná v Javě, je tedy nutné mít nainstalované Java JRE - https://www.java.com/en/download/win10.jsp.

UPDATE 23.10.2020

Od verze 6.9 je nutné mít pro běh programu nainstalovanou min. Javu verze 11 – můžete stáhnout na této adrese https://adoptopenjdk.net/.

Xiaomi ADB
Xiaomi ADB

Odinstalace přes ADB

Tato volba je vhodná pro zkušenější uživatele a proti předchozímu nástroji přináší výhodu, a tou je to, že nemusíte mít v PC nainstalovanou Javu. Samotné binární soubory tzv. platform-tools si nově můžete stáhnout přímo ze stránek Googlu: https://developer.android.com/studio/releases/platform-tools.

Seznam balíčků:

  • adb shell
  • pm list packages grep miui

Odinstalace:

  • adb shell
  • adb shell pm uninstall
  • pm uninstall -k –user 0

Při odinstalaci programů postupujte opatrně. Odinstalování některé z tzv. systémových aplikací si můžete telefon rozbít. Neodstraňujte tedy nic, o čem si nejste jistí, že v telefonu využíváte.