I když to v posledních dnech tak nevypadá, blíží se zima a s ní topní sezóna. Bylo tedy načase začít řešit nevyhovující regulaci topení. Ke kotlu Vaillant Turbotec jsme dostali základní termostat, který umí hlídat pouze teplotu v místnosti a případně zapnout předehřev pro ohřev vody.

Řešení od výrobce

Hledal jsem tedy náhradu, která by mi umožňovala nastavit různé denní a noční režimy, automatické snižování teploty v noci, ekvitermní regulaci, možnost ovládat termostat na dálku. Výrobce nabízí hned několik modelů pokročilých termostatů, bohužel pro připojení na mobil, lokální síť je potřeba vždy dokoupit speciální modul. Cena takového kompletu se pak klidně vyšplhá na 10 tis. a stejně není možné topení ovládat vlastní aplikací, nebo ji zaintegrovat do systému chytré domácnosti.

Kromě klasických termostatů nabízí výrobce termostat eRelax, což je v podstatě obrendovaný Netatmo termostat, jenom s tím rozdílem, že můžete zapomenout na hezkou aplikaci od Netatma a veřejné rozhraní.

Proprietární eBus rozhraní

Kotle Vaillant komunikují s termostaty stejného výrobce prostřednictvím specifického rozraní eBus. Existuje několik projektů, návodů jak připojit např. arduino k tomuto rozhraní (http://ebus-wiki.org/doku.php/ebus/ebuskonverter).

Zdroj: https://ebus-wiki.org/doku.php/ebus/ebuskonverter
Zdroj: http://ebus-wiki.org/doku.php/ebus/ebuskonverter

Do tohoto řešení se mi moc nechtělo. Jednak bych musel vyrobit samotný termostat do místnosti a taky používat pro komunikaci s plynovým kotlem zbastlený komunikátor vypadá jako super nápad na Darwinovu cenu. Existují i komerční adaptéry pro toto rozhraní (https://www.esera.de/produkte/ebus/135/1-wire-hub-platine?c=20), bohužel jejich cena je na úrovni ceny kompletního termostatu. Při brouzdání internetem jsem ještě narazil na slibně vypadající otevřený protokol OpenTherm. I když je Vaillant součástí asociace OpenTherm od roku 2011 (https://www.opentherm.eu/member/vaillant-group-netherlands-b-v/), nenašel jsem zmínku, že by jejich kotle tento protokol podporovaly.

Instalace Netatmo termostatu

Po delším srovnávání a hledání jsem se nakonec rozhodl pro Netatmo termostat. Netatmo nabízí hezké veřejné API, má funkční aplikaci a to vše za příznivou cenu. Jak ale termostat ke kotlu připojit? Na stránkách Netatma (https://check.netatmo.com/en/thermostat/gas/vaillant/boilermodel) se můj typ kotle nenacházel. Naštěstí se mi povedlo najít chorvatský návod na připojení Netatma přímo od Vaillantu: https://www.vaillant.hr/downloads/razno/instalacija-i-konfiguracija-netatmo-termostata-429609.pdf. Termostat využívá pro regulaci kotle proudovou smyčku a samotné připojení bylo opravdu jednoduché, je potřeba ale postupovat opravdu opatrně a pečlivě. Celá instalace pak nezabrala více jak 30 min. Níže na fotografiích je vidět finální zapojení. Na závěr jsem odpojil původní termostat, dle dokumentace má eBus regulace vždy přednost a tak ponechání původního termostatu by znemožnilo regulaci pomocí Netatmo temostatu.

UPDATE 23.10.2020

Jak se píše v tomto článku, jedná se o logický operátor AND mezi oběma vstupy. Tzn. pro sepnutí kotle je nutné, aby byly sepnuty oba vstupy. Neplatí původní informace, že eBus sběrnice má vždy přednost.

Původní zapojení
Původní zapojení
S termostatem
S termostatem

To co se ukázalo jako složitější, bylo překvapivě spárování jednotky (označované jako relay) s telefonem. Při prvním spárování a přidání relay jednotky do aplikace, dochází, jako dnes u mnoha zařízení, k automatické aktualizaci firmware. Na tomto kroku jsem se bohužel 2x zasekl, kdy aplikace hlásila snahu restartovat relay jednotku, ta se ale nerestartovala. Po odpojeni jednotky a restartu aplikace bylo nutné jednotku odstranit ze spárovaných bluetooth zařízení a celý postup zopakovat.

Je správné a chvályhodné, když se o firmware zařízení výrobce stará a pravidelně jej aktualizuje, jenom nejsem nadšený z toho, že se u většiny zařízení provádí aktualizace ještě před tím, než můžete začít zařízení používat (kromě popisovaného temostatu např. MiBand). Dost často se v tomto kroku něco pokazí a první setup zařízení se tak zkomplikuje.

Aplikace Netatmo Energy

Topení je možné jednoduše ovládat pomocí Netatmo Energy aplikace, nebo webové aplikace. V základním nastavení je k dispozici několik režimů jako: Comfort, Night, Eco, Frost Guard nebo Away. Pro jednotlivé režimy si můžete nastavit preferované teploty a pro každý den a časový interval si můžete v aplikaci nastavit, který z režimů se má použít. Taky jde nastavit, jak dlouho má zůstat v platnosti manuální zvýšení, snížení teploty proti plánu, standardně jsou to 3 hodiny.

Nastavení
Nastavení
Nastavení
Nastavení
Nastavení
Nastavení
Nastavení
Nastavení

Jelikož se jedná o chytrý termostat, trvá mu nějakou dobu, než je na serverech Netatmo dostatek dat pro analýzu vašeho topného systému, prostředí. Ze začátku nabízí termostat pouze řízení teploty pomocí hystereze. To je zjednodušeně nastavení rozdílu mezi požadovanou a skutečnou teplotou, při které sepne termostat kotel. Hodnotu hystereze lze v aplikaci nastavit a přednastavená hodnota je 0,1 °C. Pokud je tedy požadovaná teplota 20°C, termostat vypne při 20°C a znovu sepne při 19,9 °C. Až po nějaké době se pak v aplikaci objeví možnost tzv. PID regulace (to neplatí když si pořídíte i termoregulační hlavice, tento typ regulace by měl být k dispozici hned).

Díky jednoduchému a přístupnému REST API je možné všechny zařízení od Netatma jednoduše integrovat do systémů chytrých domácností, včetně integrace do chytrých asistentů od Amazonu a Googlu. Já zatím využívám napojení na Amazon Alexa.

Výhodu jednoduché integrace využívám v kombinaci s Xiaomi Home / Aqara čidly a při otevření okna se termostat automaticky přepne do tzv. frost guard módu. Konečně mi tak odpadlo rozčilování nad otevřeným oknem při rozžhaveném topení :).

Samotnou integraci do Xiaomi Home / Aqara systému chytré domácnosti popíšu v dalších článku. Aktuálně využívám vlastnosti Xiaomi Home Gateway posílat události z čidel v podobě multicast UDP paketů, které pak čtu přes Node-RED a následně nastavuji požadovaný režim na Netatmo temostatu. Více příště.

Na závěr několik poznámek telegraficky

  • měření teploty je dost citlivé a má i celkem velkou setrvačnost. Trvalo cca hodinu než se termostat vrátil ze skoro 24 °C (po tom co jsem jej držel v ruce a kompletoval) na reálnou teplotu 22 °C. Dle měření teploty originálním termostatem, Xiaomi čidlem a levnou meteostanicí se hodnoty teploty v místnosti rozcházeli +-0,2 °C. Velkou výhodou je pak možnost nastavit v aplikaci korekci teploty.
  • REST API rozhraní má hezkou dokumentaci. Místy ale není aktualizována a dle mých dosavadních zkušeností se celkem často mění. Některé knihovny staré cca 6 měsíců pak nefungují, minimálně některé jejich části.
  • celkem mě překvapila kvalita plastů, přiznám se, že jsem čekal o něco kvalitnější zpracování. Viz. fotografii níže. Příšerná je především krytka pod termostat přichycený ke zdi, je to hnusný, šedohnědý, plastový čtverec s otvorem uprostřed, který vůbec nesedí k designu samotného termostatu.
Kvalita plastu
Kvalita plastu
  • barevný okraj termostatu tvoří pruh samolepící fólie, který se k termostatu dodává v několika barvách a je možné jej ze zadní strany na termostat nalepit. Já nevyužil ani jednu z dodaných barev.
  • termostat umí poznat v jaké poloze se nachází a zobrazení na e-ink displeji se automaticky správně otočí. Je tedy možné mít termostat se zobrazením na výšku a na šířku. Na displeji se kromě aktuální a nastavené teploty objevuje piktogram indikující aktuálně sepnutý kotel.
  • jelikož se kabel pro napájení relay připojuje ke svorce s 240V přívodem, vypnutí kotle otočným tlačítkem, samotné relay nevypne, neodpojí ze sítě.
  • díky tomu, že Netatmo nabízí i velmi oblíbené meteostanice, disponuje aplikace kvalitními daty o venkovní teplotě. Není tedy nutné kvůli ekvitermní regulaci instalovat venkovní čidlo teploty.