Již delší dobu jsem uvažoval o pořízení 3d tiskárny. Bohužel ceny zaběhnutých značek se i v lepším případě pohybovaly v rozmezí 8 – 19 tis. 3D tisk mě lákal, ale vysoká cena byla překážkou. Postupně se však začaly objevovat v nabídce čínských eshopů výrazně levnější tiskárny a cena některých klonů se nakonec dostala dokonce pod 4 tis. Nakonec jsem se rozhodl pro oblíbený model Anet A8, který jsem koupil za něco málo přes 3tis. Jelikož jsem tiskárnu objednal z evropského skladu, obešlo se to i bez cla a tiskárnu jsem po týdnu od objednání měl doma. Níže popisuji své zkušenosti ze stavby této tiskárny. Jenom upozorním, že jsem zatím naprostým nováčkem v 3d tisku a je tedy možné, že se občas dopustím nějaké nepřesnosti, chyby :).

3D tiskárna Anet A8
3D tiskárna Anet A8

Co si pořídit při nákupu této tiskárny

Po zkušenostech se stavbou a prvního používání tiskárny doporučuji společně s tiskárnou koupit, sehnat následující drobnosti.

Mazivo pro ložiska

Já měl doma jenom bílou vazelínu, kterou jsem nakonec použil. Dle různých diskuzí se na mazání nejlépe hodí mazivo v kombinaci oleje a mazacího tuku s PTFE.

Kvalitní filament

Pro začátek ideálně z PLA materiálu. V sadě se dodává i kousek bílého PLA filamentu. Ten ale raději nepoužívejte. Není moc kvalitní a jeho použití vám může docela zkomplikovat prvotní nastavení a kalibraci tiskárny. Nemluvě o zkaženém dojmu z prvního výtisku.

Podložka, páska na tiskovou podložku

Já používám Wanhao a výtisk na ní drží jako čert :).

Posuvné měřítko (šupléra), přesné pravítko

Není to nutnost, ale hodně se bude hodit při kalibraci tiskárny po sestavení.

Špachtli a čistič podložky (IPA)

Výtisk drží v ideálním případě na podložce velmi pevně a pro odstranění z podložky se vám bude hodit špachtle (ideálně umělecká špachtle, případně nabroušená malířská). Před tiskem je taky dobré podložku zbavit mastnoty. K tomu můžete použít tzv. IPA – izopropyl alkohol. Není to nutnost, ale velice brzy po sestavení a kalibraci budete řešit přípravu podložky a odstranění výtisku z ní.

I přestože se jedná o hodně levnou tiskárnu, dodává se včetně všech základních nástrojů a pomůcek jako jsou stahovací pásky a návlek na kabely. Nástroje nejsou moc kvalitní, ale i tak se s nimi dá tiskárna pohodlně sestavit.

Stavba tiskárny

Po rozbalení
Po rozbalení

Nebudu zde popisovat jednotlivé kroky. Díky zvolené značce je možné na internetu najít nepřeberné množství videonávodů. Mě se asi nejvíc líbil a osvědčil tento: https://www.youtube.com/watch?v=nSdP-1c4WQI. Tady je několik mých postřehů ze stavby tiskárny:

  • pozor na malé plastové části jako je přichyceni řemenu k podložce. Při silnějším utažení je v celku snadné je zlomit. Já si jeden takový kus zlomil. Naštěstí, výrobce s tím počítá a ve stavebnici bylo přiloženo několik drobných plastových částí navíc.
  • v mnoha návodech jsou plastové díly sestavovány s ponechanou krycí papírovou vrstvou. Doporučuji z dílů tuto vrstvu odstranit ještě před samotným sestavením. Odstranění této vrstvy jde docela těžko a při sestavené tiskárně to bude zbytečně složitější.
  • pro úplné odstranění ochranné modré folie na kovovém H dílu (vodič pro tiskovou podložku) je potřeba jej rozebrat (fólie se totiž nachází i pod jednotlivými díly).
  • balení obsahuje více spojovacího materiálu, než je ke stavbě tiskárny potřeba, takže jako každému správnému bastlíři, vám zůstane po sestavení hromada šroubů a matic. Budou se určitě hodit v budoucnu při dalších úpravách tiskárny.
  • v mém případě bylo potřeba upravit řemenice (ozubené kolečko) na všech dodaných krokových motorech. Prakticky všechny byly nasazeny na hřídeli příliš hluboko a to včetně toho v extruderu.
  • hned při stavbě promažte všechna ložiska. Pouhé namazání vodících tyčí je nedostatečné, protože se jen velmi málo maziva dostane do samotného ložiska.
  • při stavbě se mi osvědčilo dotahovat šrouby a matice na již dokončených částech, při kompletaci tiskárny se totiž vždy trochu uvolnili.
  • šrouby pro endstop, pro osu Z, se špatně utahují a endstop pak má tendenci se posouvat a tím kazit případnou kalibraci podložky a hotendu.
  • neodstraňujte žlutou pásku z tiskové podložky, není sice moc kvalitní, ale pro první vyzkoušení a výtisky stačí.
  • založení filamentu pro mě znamenalo rozebrání přední části extruderu.
  • zkontrolujte, jak jsou připájeny konektory pro napájení, hotend a podložku na základní desce a případně opravte. Na mé desce drželi jen tak tak a je to jedno z problematických míst u této tiskárny. Časem určitě instaluji mosfet modul pro snížení proudů protékajících deskou.
  • zvažte případnou výměnu, připájení konektoru pro vyhřívanou podložku hned při stavbě. Je to další velmi problematické a především nebezpečné místo této tiskárny. Podložka ale odvádí výborně teplo a tak odpájení konektoru není úplně jednoduché.

Stavba mi zabrala cca 6 hod, což přibližně odpovídá zkušenostem jiných stavitelů Anet A8. Za sebe doporučuji být při stavbě hodně pečlivý, ušetříte si tím hodně námahy při kalibraci tiskárny.

Sestavená tiskárna
Sestavená tiskárna

První tisk a kalibrace

První výtisk z tiskárny mě svou kvalitou velmi příjemně překvapil. Čekal jsem, že se mi na první pokus nepovede nic vytlačit. Jak je vidět na obrázku, výtisk trpí několika vadami, ale i tak je to na první výtisk celkem slušné.

První výtisk
První výtisk

V mém případě kalibrace tiskárny spočívala ve třech úkonech:

  • Vyrovnání podložky a zarovnání s heatendem (tryskou extruderu)
  • Dotažení šroubků, úprava řemenic pro Y a Z osu
  • Nastavení sliceru, v mém případě CURA

Pro kalibraci nedoporučuji používat PLA filament dodávaný s tiskárnou. Použitím kvalitního materiálu si ušetříte zklamání z kvality prvního výtisku a čas hledání případné chyby v kalibraci. Filament dodaný s mou tiskárnou nebyl moc kvalitní a i po kalibraci a nastavení tiskárny nebyl výtisk nic moc.

Další dobrá rada hned na začátek je, že nechte filament co nejvolnější. Cívka filamentu leží na ose stojanu a pro otočení cívky je nutné vyvinout docela velkou sílu. To může způsobit problém s rovnoměrným vytlačováním filamentu z triky (u mně způsobilo). Cívkou musí pohnout krokový motor extruderu, který filamentem posouvá pomocí malého ozubeného kolečka. Proto, než si vytisknete např. tento doplněk, nechte filament volný a cívkou otáčejte ručně.

Pro první tisk můžete použít jeden z testovacích objektů na dodané SD kartě a nebo gcode testovací 20ml kostky, kterou jsem používal já – tady.

Vyrovnání podložky

Hodně zásadní krok a dejte si na něm záležet. Chvíli mi trvalo, než jsem v tom získal trochu grif. Někdo používá např. vodováhu v mobilu. To bude fungovat za předpokladu, že máte vyrovnaný stůl, podlahu (to bohužel nebyl můj případ ). Mě se osvědčil nakonec následující postup:

Kroky, které uděláte pouze jednou po sestavení tiskárny

  • Na podložce dotáhněte polohovací šrouby na doraz.
  • Srovnejte osu Z tak, aby výška byla na obou stranách stejná.
  • Nejdříve je potřeba připevnit omezovač, endstop pro osu Z tak, aby tryska extruderu nacházela těsně nad podložkou. Endstop pořádně přitáhněte. Já to neudělal a tak se mi ze začátku pomalu měnila výška trysky nad podložkou.

Vyrovnání podložky

  • Trysku přesuňte nad jeden z rohů a položte na podložku papír.
  • Teď postupně uvolňujte polohovací šroub do polohy, kdy již není možné papírem pod tryskou volně pohybovat.
  • Polohovací šroub velmi opatrně přitahujte, až je možné s papírem opět, pouze s malou rezistencí, pohybovat.
  • Tento postup zopakujte ve všech 4 rozích, několikrát, až si budete jisti, že je podložka ve všech místech vzdálena od trysky stejně.

Vyrovnání podložky je naprosto zásadní a nemá smysl ladit nastavení sliceru dříve, než provedete tento krok. Po získání grifu vám to nezabere víc než 5min.

Výtisk po vyrovnání podložky
Výtisk po vyrovnání podložky

Tento krok měl zásadní vliv na kvalitu tisku. Mezery mezi vrstvami z velké části zmizeli, nebo se alespoň zmenšili. Výsledek po tomto kroku je vidět na obrázku výše. Jak můžete vidět, není to vůbec špatné.

Dotažení šroubků a úprava řemenic

Při prvním tisku se trochu zadrhávala jedna ze Z os, důvodem bylo, již zmíněné špatné nasazení řemenice na hřídeli krokového motoru. Musel jsem upravit jak ty pro os Z, Y, tak ozubené kolečko pro vytlačování filamentu z trysky extruderu. Zkontrolujte taky napnutí řemenů.

V tomto kroku je potřeba odstranit případné mechanické problémy, které by mohly ovlivňovat tisk.

Výsledek po tomto kroku

Kvalita tisku
Kvalita tisku

Nastavení sliceru

Zatím používám nástroj Ultimaker Cura. Jak založit do tohoto programu tiskárnu Anet A8 najdete např. tady. Profil, který jsem si vytvořil pro tisk PLA si můžete stáhnout tady. Profil stačí do aplikace naimportovat. S ohledem na výkon a kvalitu součástek zodpovědných za ohřev podložky hotendu, doporučuji jejich ohřívání postupně, tzn. nejdříve podložku a pak hotend. Instalovaný zdroj nemá moc velký výkon (20A a to vůbec jestli) a tak je lepší jej nepřetěžovat. Na začátku GCODE souboru byste měli najít tuto posloupnost příkazů:


M140 S50
M190 S50
M104 S210 T0
M109 S210 T0

Po odladění těchto nastavení vypadal už výtisk docela dobře. Jak je vidět na obrázku výše, jediná zásadnější chyba se objevuje na stěnách v podobě tzv. blobbingu. Nakonec se ukázalo, že se jedná o problém, kdy části výplně jsou vidět i na stěnách.

Tento problém se mi nakonec povedlo vyřešit několika způsoby:

  • nastavením výplně přibližně tak, jak to má např. Slic3d
  • úpravou paternu pro výplň, na tzv. zig zag.
  • úpravou hodnoty flow, extrusion multiplieru

Výsledek

Tady je výsledek po kalibraci. Myslím, že na tiskárnu za 3-4tis je to velmi dobrý výsledek. Jenom dodám, že takto vypadá výtisk z tiskárny, na které jsem neudělal žádné vylepšení v podobě fixace rámu atd.

Výtisk po kalibraci
Výtisk po kalibraci

Zbytek drobných vad tisku a nepřesností přičítám především:

  • vibracím. Stůl a celá konstrukce docela dost vibruje a to především při pohybu na ose y. Zatím jsem částečně vyřešil podložením tiskárny gumovou podložkou (podložka pod pračku z Hornbachu za 180 kč), do budoucna budu ale muset pro tiskárnu vyrobit vlastní stolek, poličku. Myslím, že za některé drobné nerovnosti můžou právě tyto vibrace a nižší tuhost, pevnost rámu.
  • neprováděl jsem kalibraci pohonu na ose x, y, z – https://www.thingiverse.com/thing:2484766
  • taky jsem neprováděl kalibraci extruderu – https://mattshub.com/2017/04/19/extruder-calibration/
  • místo kvalitní podložky jsem používal krycí malířskou pásku co jsem měl doma
  • více se pohrát s nastavením a zkusit výstupy např. z Slic3D a Simplify3D

Koupit, nekoupit?

Kvalita dílů, zpracování samozřejmě odpovídá ceně, díky čemuž velkou část tiskárny časem vyměníte, nahradíte. Někdy po těchto úpravách vznikne úplně jiná tiskárna, která s původní Anet A8 má společných jenom pár dílů. Při sestavování, kalibraci, tisku narazíte na opravdu spoustu problémů o kterých se dočtete v mnoha recencích, diskusích. Taky by si ji rozhodně neměl kupovat někdo bez trpělivosti a kdo čeká, že dostane výrobek, který jenom složí a bez větší námahy začne hned používat. Mnoho chyb a problémů v konstrukci, elektronice se pořád opakuje i v novějších verzích této tiskárny. Některé další se naopak objevují. Šetří se prostě na všem a i konektor pro LCD např. nesedí úplně dokonale a tak se mi pravidelně stává, že mi přestane fungovat tlačítko pro posun v menu dolů :).

Je to ale jedno, nakonec všechny problémy této tiskárně odpustíte, protože dostanete pravé bastlířské potěšení, které vás uvede do světa 3D tisku. Těšíte se, jak si tiskárnu vylepšíte, co upravíte. Přitom se nebojíte jednotlivé díly měnit, upravovat. Při ceně 3-4tis za tiskárnu je případná chyba, náprava velmi levná. Nevím jestli bych přistupoval stejně k tiskárně za 19tis.

Anet A8 dnes už rozhodně není jediná levná tiskárna, objevující se v čínských obchodech. Spolu s verzi A6 jsou ale Anet tiskárny velmi oblíbené a kolem tiskárny tak existuje velká komunita.

Velmi dobrým rozcestníkem s odkazy a informacemi k tiskárně je stránka na WIKI 3D PRINT:

Příště se rozepíšu trochu o provozu, spotřebě atd.