V dnešním krátkém příspěvku bych se s vámi chtěl podělit o zkušenosti s domácím USB mikroskopem. Tento mikroskop najdete v čínských obchodech typicky pod názvem Portable USB Digital 50-500X 2.0 MP za cenu mezi 12 – 16 dolary. Za tuto cenu dostanete samotný mikroskop a v některých případech CD s ovladači.
Hardware
Jedná se v podstatě jednoduchou 2M pixelovou web kameru s přisvětlovacími led diodami a možností zvětšení. Ve spodní straně je otočné kolečko pro zaostření na pozorovaný objekt, preparát. Na připojeném USB kabelu je otočný regulátor jasu přisvětlovacích diod. Mikroskop je upevněn do kovového stojánku. Dle očekávání je stojánek docela lehký a samotný mikroskop nemá díky němu moc dobrou stabilitu. Zaostření a umístění objektu pod mikroskop je díky tomu docela náročné a probíhá asi tak, že horko těžko sledovaný objekt dostanete a vycentrujete v zorném poli mikroskopu. Nepomáhá tomu ani zrcadlově otočený obraz. Po umístění objektu do zorného pole mikroskopu musíte na něj zaostřit a díky lehké konstrukci si tím i hnete se samotným mikroskopem a celý postup se opakuje stále dokola. Někdy se mikroskop povede nastavit až na několikátý pokus.
Po stranách mikroskopu se nachází tlačítka pro zoom a vytvoření snímku. Nevím, jestli je to problém jenom mé varianty, ale obě tlačítka s ovladači nespolupracují a nedělají nic. Ono to ale ani nevadí. Když se vám podaří pracně nastavit zvolený objekt pod čočku mikroskopu, to jediné co chcete, je se mikroskopu jakkoliv dotýkat :-). Co se týče zvětšení. Kamera má v podstatě dvě úrovně zvětšení. Jedno malé a jedno velké přiblížení. Z popisku a označení kamery by se mohlo zdát, že kamera ostří a přibližuje obraz v celém rozsahu 50 – 500x. Pozor, není tomu tak. Zaostřit se vám povede pouze ve dvou polohách. Jestli se jedná o 50 a 500 odhadnout neumím (min. těch 500 sedět moc nebude).
Software
Ve Windows 8.1 je mikroskop detekován jako webová kamera a funguje bez větších problémů. Na Linuxu je situace o něco komplikovanější. Na mém Ubuntu je mikroskop detekován jako UVC PC Camera. Bohužel ne vždy po připojení kamera funguje. Rovněž nefunguje s aplikacemi jako GTK UVC video viewer atd. V Kernel logu se objevuje chyba:
[40236.949066] uvcvideo: Failed to query (GET_MAX) UVC control 6 on unit 3: -110 (exp. 2).
Co se mi osvědčilo je používat pro získání obrazu z kamery VLC media player. Stačí jako zdroj vybrat Capture device a do položky Video device name vybrat /dev/video0 (na mém PC je to jediná připojená kamera). Někdy je nutné kameru odpojit z USB a znovu připojit.
Není to ideální a obraz občas zamrzne, ale jiné řešení jak mikroskop pod Linuxem zprovoznit jsem neobjevil. Při hledání řešení jsem našel odkazy už z roku 2011, jedni tvrdí, že se jedná o problém v ovladači uvcvideo, jiní, že je problém v samotných programech pro zobrazení obrazu z kamery. Tak jako tak, nasdílení kamery do Windows ve VirtualBoxu na Linuxu rovněž nefunguje a tak bych se spíše přikláněl k problému se samotným ovladačem.
Kvalita obrazu
Ta mě na této kamerce/mikroskopu trochu zklamala. Obraz má rozlišení 640 x 480 a je v něm hodně digitálního šumu. Díky těmto neduhům je v podstatě použitelné pouze menší zvětšení. Při větším zvětšení se prakticky ztratí detaily.
Hodnocení
Co říci závěrem? Mikroskop má mnoho neduhů a to jak v konstrukci, rozlišení, tak v samotné softwarové podpoře v Linuxu. Skutečně nečekejte žádný zázrak a super mikroskop se zvětšením 500x. Na druhou stranu co by člověk chtěl za cenu 3 obědů? Za tu cenu se jedná o hračku, kterou určitě vytáhnete ze šuplíku max. 10x do roka. A pro toto občasné použití svůj účel rozhodně splní.
Napsat komentář